Geloof ・Hoop ・Liefde

‘Opdat wij niet vergeten’

Namens de Protestantse Gemeente Apeldoorn heeft Leo IJkel als lid van de werkgroep Kerk en Israël op maandag 22 januari een krans gelegd bij het monument ‘Het Apeldoornsche Bosch’ in het Prinsenpark (foto). Het was die dag 81 jaar geleden dat zo’n 1.400 bewoners van de voormalige joodse psychiatrische instelling – patiënten en personeel – door de Duitse bezetter op transport werden gesteld naar Auschwitz. Slechts een enkeling keerde terug. Tijdens de herdenkingsbijeenkomst sprak onder andere burgemeester Ton Heerts en lazen scholieren van de Koninklijke Scholengemeenschap Apeldoorn hardop honderd namen van vermoorde bewoners van het Apeldoornsche Bosch. Eén van de voorgelezen namen, Lida Kropveld, kreeg een gezicht in het verhaal dat haar zusje Jetty over haar vertelde. Lida is slechts drie jaar geworden. Bij het monument in het Prinsenpark volgden een toespraak en gebeden door rabbijn Yanki Jacobs. Daarna werden kransen gelegd door onder andere nabestaanden, diverse instellingen en stichtingen, de gemeente Apeldoorn en dus de Protestantse Gemeente Apeldoorn. Ook plaatsten diverse mensen witte kiezelsteentjes bij namen van vermoorde familieleden en bekenden. ‘Opdat wij niet vergeten.’ De organisatoren spraken zich tijdens de herdenking ook uit krachtig tegen het antisemitisme in de samenleving. Meer informatie: www.apeldoornschebosch.nl